За матеріалами ZAXID.NET
У Львівській обласній клінічній лікарні кардіохірурги врятували 42-річну жительку Луганська Ольгу Гуржій – з її легеневих артерій забрали жменьку тромбів. Вони провели надскладну операцію, адже під час оперативного втручання пацієнтка мала бути абсолютно «сухою», тобто в її організмі не мало бути ні грама крові. До того ж, тіло жінки охолодили до 18оС.
«Уперше відчула, що мені важко дихати, ще у 2014 році. Спершу думала, що, може, це від нервів, переживань, бо саме тоді почалося АТО і ми змушені були переїхати з Луганська в Лисичанськ. Та час минав, а мені ставало дедалі важче дихати. В лікарні в Лисичанську мені вперше поставили діагноз – тромбоемболія. У Києві, в Інститутті кардіології ім. академіка М. Стражеска, цей діагноз підтвердили», – розповіла Ольга Гуржій.
У столиці жінці, за її словами, призначили медикаментозне лікування й порадили приїхати через півроку. Ліки, на жаль, не допомогли. І в черговий приїзд до столиці пацієнтці порадили їхати до Львова. Їй допомогти могла тільки операція, яку в Україні роблять лише львівські кардіохірурги.
Ольга Гуржій приїхала до Львова на консультацію, а опинилася на операційному столі. Результати обстежень показали, що подальше зволікання може закінчитися плачевно.
Як розповів керівник клініки хірургії серця Львівського національного медуніверситету ім. Д. Галицького, професор Любомир Кулик, при тромбоемболії, коли вона починається гостро, 30% пацієнтів справді помирає, а 70% – виживає, але може померти в найближчий день, тиждень чи місяць, якщо їм вчасно не надати кваліфіковану допомогу. Утім, є частина пацієнтів, в яких тромби, що відірвалися (найчастіше вони утворюються при тромбозі глибоких вен), блукають організмом і осідають у легеневих артеріях. У таких пацієнтів розвивається хронічна тромбоемболічна легенева гіпертензія. З часом кров’яні згустки перетворюються на тверді білі маси, які закривають просвіт судин, порушуючи кровотік, що негативно позначається на роботі серця, легень тощо. Допомогти таким пацієнтам може лише операція, під час якої кардіохірурги спеціальними пристроями звільняють легеневі артерії від затверділих згустків крові.
Професор Любомир Кулик показав фото тромбів, які вони забирали у пацієнтки Ольги Гуржій. Важко повірити, але з легеневих артерій витягали жменьку затверділих згустків різних розмірів, кольору. Це захворювання, за словами професора, досить складно діагностувати і ще важче таких пацієнтів оперувати.
«Такі операції складні, довготривалі. Передусім, треба пацієнта підключити до апарату штучного кровообігу, тобто серце і легені на час операції не працюють, а їхні функції виконує спеціальний апарат – оксигенатор. Тіло пацієнта охолоджують до температури 18 градусів, проводять медичний перелом грудини. А далі потрібно спинити кровообіг повністю – як природний, так і штучний, а кров з організму забрати в спеціальні резервуари. Тільки за таких умов досягається «сухе» операційне поле, коли хірурги можуть видалити тромботичні маси з найвіддаленіших розгалужень легеневих артерій. Вони розрізають легеневі артерії, спеціальними пристроями чистять їх, а тоді зшивають», – пояснив професор Любомир Кулик.
Такі операції проводять лише у Львові, тож сюди їдуть пацієнти зі всієї України. Досвідом львівських кардіохірургів зацікавилися колеги з Польщі. У них пацієнтів з діагнозом «хронічна тромбоемболічна легенева гіпертензія» оперують лише у Варшаві. Тепер планують проводити їх і у Кракові й запросили професора Любомира Кулика провести майстер-клас.
«Уперше на такій операції я побував у США ще в 1991 році. У Львові ми почали їх робити з моїм керівником професором Дмитром Бабляком (нині покійний). Уже провели понад 100 таких оперативних втручань. Дане захворювання належить до рідкісних і тих, які важко діагностувати лікарям на місцях, тому в рік ми проводимо 5-10 оперативних втручань, хоч можемо робити значно більше, а, головне, хворих, які потребують такого оперативного втручання, є доволі багато», – каже Любомир Кулик.
До складу операційної бригади, яка оперувала пацієнтку з Луганська, окрім професора Любомира Кулика, увійшли кардіохірурги Ігор Процик, Дмитро Бешлей, Станіслав Ліщенко, перфузіолог Анатолій Шнайдрук і анестезіолог Любомир Соловей. Своєю роботою лікарі залишилися задоволеними.
9 листопада Ольгу Гуржій уже виписали з лікарні й вона повернулася у Лисичанськ. Через місяць має приїхати на контрольний огляд, а щоб захворювання не повторилося, жінка прийматиме ліки, які запобігають утворенню тромбів.